Strefa Mieszkańca |
Informacje Burmistrza dotyczące seniorów
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy, wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zarażenia się koronawirusem. Jednak osoby w wieku senioralnym są obarczone znacznie większym zagrożeniem jeśli chodzi o skutki zarażenia. Naukowcy alarmują, że im człowiek jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo niewydolności oddechowej i innych ciężkich powikłań wywołanych COVID-19 w organizmie. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o współodpowiedzialność za osoby starsze w naszych rodzinach, w naszych sąsiedzkich wspólnotach, ale też w całej naszej miejskiej społeczności. Nie bądźmy obojętni! Zwracajmy uwagę czy szczególnie osoby samotne nie potrzebują naszej pomocy. W tym wyjątkowym okresie wspierajmy ich w zakupach, ograniczając im w ten sposób przebywanie w dużych skupiskach ludzkich. W przypadkach zachorowań bądźmy czujni. W przypadku podejrzenia o możliwość zarażenia wirusem, nie zostawiajmy ich z tym problemem. Skonsultujmy lub zgłośmy telefonicznie taką możliwość do Powiatowego Inspektora Sanepidu. Apeluję przede wszystkim bezpośrednio do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności w najbliższym czasie. Drodzy Seniorzy, stosujcie się do zaleceń służby zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych. Proszę też, by śledzili Państwo na bieżąco nowe powiadomienia i zarządzenia podawane w komunikatach radiowych i telewizyjnych. Nie lekceważcie sytuacji, gdyż to może mieć wpływ na bezpieczeństwo Waszego zdrowia i życia. Co zrobić w przypadku podejrzenia zarażenia się koronawirusem? Jeśli mają Państwo uzasadnione obawy zarażenia: nie należy zgłaszać się osobiście do lekarza rodzinnego, przychodni, stacji sanitarno-epidemiologicznej ani na SOR w szpitalu! NALEŻY unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. należy zadzwonić do najbliższej Stacji Sanepidu lub zgłosić się na oddział zakaźny w szpitalu!
Zwracam się z apelem, by rządowy zakaz organizowania imprez masowych i zamknięcie szkół oraz bibliotek traktować jako wytyczne albo rekomendacje do odwoływania mniejszych wydarzeń. Działajmy zapobiegawczo. Zaapelowałem do wszystkich klubów seniora działających na obszarze Miasta Zielonka o odwołanie wszelkiego rodzaju zaplanowanych ćwiczeń, warsztatów, spotkań i innych aktywności ukierunkowanych na osoby starsze. RECEPTY Drodzy Seniorzy, jeżeli nie mieli Państwo kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, a chorują Państwo przewlekle i skończyły się Wam leki, to w takim przypadku nie ma konieczności zgłaszania się osobiście do przychodni – można skontaktować się TELEFONICZNIE lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet i poprosić o wystawienie e-recepty.
! E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. ! E-receptę realizuję się w aptece na podstawie czterocyfrowego kodu i swojego nr PESEL. ZALECENIA PROFILAKTYCZNE Zachęcam również do zapoznania się z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, w zakresie codziennej profilaktyki, której stosowanie znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia się wirusem. Ograniczenie przebywania poza miejscem zamieszkania Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Często myj ręce Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Unikaj dotykania oczu, nosa i ust Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa. |
|
Kontakt
|