Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
ekobaner.png
Eko Zielonka
grafika
Eko Info

Czy wiesz co to jest recykling i na czym polega?

Recykling to inaczej odzysk surowców wtórnych. Proces ten polega na przywracaniu ich do obiegu i ponownym ich wykorzystaniu. Stanowi on jedną z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Dzięki wprowadzeniu do produkcji odpadów w formie surowców wtórnych nie tylko zmniejszamy ilość składowanych śmieci, ale też oszczędzamy m.in. wodę czy energię i przede wszystkim zmniejszamy zużycie surowców pierwotnych. Niektóre odzyskane surowce, np. papier, można przetwarzać kilkanaście razy, ale są też takie materiały, które z uwagi na swoje właściwości mogą być przetwarzane bez końca, np. aluminium.

Podstawowym elementem całego procesu recyklingu jest dokładna i prawidłowa segregacja odpadów, która swój początek ma w naszych domach. Dlatego, to przede wszystkim od nas zależy, jak wiele naszych śmieci znajdzie się na składowisku i będzie tam zalegać nawet przez kilkaset lat (np. w przypadku plastikowych opakowań).

Jak bardzo ważne są nasze zachowania w zakresie segregacji „u źródła” czyli w naszych domach, pokaże nam prosty przykład z kartką.

Zapisana kartka papieru z zeszytu, przekazana jako makulatura lub wrzucona do pojemnika/worka na papier, powinna być w dalszym etapie wykorzystana, w wyniku jej przetworzenia, do produkcji nowego przedmiotu. Jeśli jednak kartkę tę wrzucimy do kosza z odpadami zmieszanymi, gdzie prawdopodobnie ulegnie zamoczeniu lub zabrudzeniu innym odpadem, to nie będzie można jej przetworzyć. W efekcie naszego nieprzemyślanego zachowania, kartka trafi na składowisko odpadów. Zastanówmy się chwilę ile takich kartek w ciągu roku wyrzucamy, a jeśli tą ilość przemnożymy przez liczbę mieszkańców Zielonki, Polski, Europy?

Warto poddać refleksji nasze codzienne przyzwyczajenia i zachowania dotyczące śmieci. Zastanówmy się czy nie powielamy złych nawyków? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to pamiętajmy by je eliminować, nawet jeśli wymaga to od nas trochę wysiłku. Każdy nasz śmieć ma wpływ na środowisko naturalne. 

Recykling na przykładzie butelki PET

Opróżnioną butelkę PET wrzucamy do worka lub pojemnika, w przypadku Miasta Zielonka, w kolorze żółtym. Następnie firma wywozowa odbiera od nas ten worek/pojemnik. W kolejnym etapie butelka ulega sprasowaniu i w towarzystwie kilkuset innych butelek uformowanych w belę, trafia do hali produkcyjnej, gdzie poddawana jest procesowi rozdrobnienia na płatki. W końcowej fazie, wysuszone płatki przejmuje wytłaczarka. Tym sposobem otrzymuje się regranulat PET o różnym zabarwieniu i wielkości granulatu, wykorzystywany do produkcji nowych plastikowych opakowań lub innych użytecznych przedmiotów.


Czy wiesz, że:

  • 1 bateria, tzw. „paluszek”, wyrzucona do zwykłego kosza może zanieczyścić 1 m3 środowiska?
  • około 2 milionów ptaków i saków wodnych ginie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów?
  • 1 litr zużytego oleju silnikowego, wylanego do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody?
  • jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik 1 słoik, to na wysypiskach w całej Polsce trafi rocznie 10 tysięcy ton szkła?
  • rozkład jednej plastikowej butelki trwa około 500 lat?
  • zużyty litrowy karton po soku lub mleku posiada wartość energetyczną pozwalającą zasilać żarówkę o mocy 40 Watt przez 1,5 h?
  • recykling 1 lodówki ogranicza emisję dwutlenku węgla (CO2) o ponad 2 tony?
  • płyty CD i DVD zrobione są z tworzywa sztucznego, które mogą być odzyskane i ponownie wykorzystane przy produkcji butów lub szyb pancernych)
  • z 450 plastikowych opakowań do proszku do prania można wyprodukować trzyosobową parkową ławkę?
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
II tunnel.png
SMOG.png
geo_m.jpg
ochrona danych.png
baner Podatki SMS Email.jpg
baner_eko_zielonka5.jpg
c1.png
baner niskoemi.png
c2.png
poradnictwo rodzinne.png
c5.png
c3.png
c4.png
ob_cyw.png
baner hałas przy s8.png
newsletter.png
rewitalizacja2.jpg
bgov_2017.png
wrotamazowsza.png
zielonka_archiw2.jpg
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: