Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
grafika
Czerwony Szlak Rowerowy

CZERWONY SZLAK ROWEROWY „Turystyczny szlak rowerowy bitew warszawskich” liczy około 35 kilometrów.

Pierwsze tabliczki Czerwonego Szlaku Rowerowego pojawiają się dopiero poza centrum Zielonki. Jego przebieg znajdziemy jednak na mapach turystycznych.

Prowadzi on po terenach, na których miały miejsce ważne bitwy:

  • Powstania Listopadowego (bitwa pod Olszynką Grochowską, 25 lutego 1831 roku),
  • Powstania Kościuszkowskiego (bitwa pod Kobyłką, 26 października 1794roku)
  • oraz podczas wojny z bolszewikami (Bitwa Warszawska, 13–25 sierpnia1920 roku).

OPIS SZLAKU

Szlak rozpoczyna się przy pomniku bitwy pod Olszynką Grochowską. Przebiega obok pomnika Więźniów Obozu NKWD w Rembertowie. Na obszar administracyjny Miasta Zielonka wkracza leśną drogą od południa, biegnąc wzdłuż turystycznego szlaku czerwonego. Po około 400 metrach odbijamy od niego wąską ścieżką na północny-zachód, w kierunku bagnistych torfowych jeziorek.

Dalej szlak prowadzi do pomnika „Rota”. Za pomnikiem docieramy do asfaltowej wąskiej szosy (ulicą Bankową), którą kierujemy się ku wschodowi, najpierw przez las, a później pośród zakładów przemysłowych. Przy końcu ulicy przekraczamy tory kolejowe pieszym przejściem w pobliżu stacji Zielonka Bankowa. Około 100 metrów za torami skręcamy w lewo w ulicę Waryńskiego. Docieramy nią do drogi wojewódzkiej nr 634 obok dużego centrum ogrodniczego. Przekraczamy szosę, kierując się dalej na północ ulicą Chopina. Po 600 metrach skręcamy w prawo w ulicę Sienkiewicza.

Mijamy po prawej stronie klasztor sióstr Dominikanek. Docieramy do ulicy Kolejowej. Przy ulicy, na skwerze po lewej stronie zobaczyć możemy pomnik Armii Krajowej. 300 metrów dalej skręcamy w lewo w ulicę Łukasińskiego. Mijamy Gimnazjum imienia Kardynała Wyszyńskiego i OKiS. Docieramy nią w okolice dworca kolejowego. Skręcamy w prawo w ulicę Słowackiego, przechodzącą dalej w ulicę Ossowską.

Nasz szlak rowerowy biegnie teraz równolegle do pieszego szlaku zielonego, po około kilometrze dołącza także szlak niebieski. Jedziemy zgodnie z oznakowaniem w kierunku wschodnim. Najpierw nawierzchnia drogi jest asfaltowa, później przechodzi w betonowe płyty. Na granicy miejscowości podziwiać możemy rosnące przy drodze okazałe dęby. Na jednym z nich znajduje się mała kapliczka.

Poza granicą Zielonki, już w Kobyłce, nawierzchnia zmienia się na szutrową. Przy końcu ulicy skręcamy w lewo w ulicę Poniatowskiego, a następnie w pierwszą ulicę w prawo (ulica Dąbrowskiego). Przekraczamy ulicę Nadarzyńską na skrzyżowaniu ze światłami. Po około kilometrze docieramy do szkoły w Ossowie, przy której usytuowany jest pomnik kiędza Ignacego Skorupki.

Krzyż milenijny jest szczególną formą upamiętnienia 2000-lecia narodzin Chrystusa (Jubileuszu Roku 2000) przez mieszkańców Zielonki. Można go oglądać w centrum Miasta, opodal ośrodka zdrowia, na skwerze noszącym imię bł. Matki Teresy z Kalkuty, przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Mickiewicza.

Pomnik gen. Józefa Hallera przy kaplicy Cudu nad Wisłą Gen. Józef Haller, Generalny Inspektor Armii Ochotniczej, dowódca Frontu Północnego w 1920 roku.

Za szkołą, obok krzyża upamiętniającego ofiary Bitwy Warszawskiej, możemy na chwilę zboczyć ze szlaku, aby odwiedzić kaplicę Cudu nad Wisłą. Prowadzi do niej asfaltowa, wąska uliczka. Mijamy mostek. Za mostkiem rozpościera się łąka, na której co roku w sierpniu odbywa się rekonstrukcja bitwy. Na wydarzenie to ściągają rzesze turystów.

Dalej, w odległości około 200 metrów docieramy do kaplicy.

Od szkoły w Ossowie szlak czerwony biegnie dalej szosą na wschód. Mija miejsce śmierci księdza Ignacego Skorupki (znajduje się tu brzozowa aleja, a na jej końcu metalowy krzyż upamiętniający śmierć kapelana 1 Batalionu 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej).

Kierując się dalej po trasie szlaku rowerowego przejedziemy obok rezerwatu Grabicz i Muzeum Nałkowskich do cmentarza i kościoła w Kobyłce. Ostatni odcinek wiedzie przez Nadmę na cmentarz Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: