Dziś w godzinach porannych, burmistrz Miasta Zielonka Kamil Michał Iwandowski zwołał posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Tematem spotkania była sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem oraz działaniami, które Miasto będzie podejmować lub już podejmuje.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele służb, Powiatu Wołomińskiego, przewodnicząca Rady Miasta Zielonka Gabriela Wiśniewska, dyrektorzy wszystkich szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych, ks. Proboszcz, dyrektorzy jednostek podległych Burmistrzowi oraz przedstawiciele publicznego i prywatnych ośrodków zdrowia.
Podczas spotkania omawiana była sytuacja poszczególnych jednostek i instytucji, w tym przede wszystkim placówek oświatowych. Dyrektorzy szkół i przedszkoli potwierdzili, że każdego dnia otrzymują zalecenia i wytyczne od Kuratora Oświaty oraz z Sanepidu. Prowadzą działania o charakterze profilaktycznym, przypominają i uczulają uczniów w zakresie zachowania szczególnej ostrożności oraz wzmożonej higieny.
Podobnie Miejski Ośrodek Zdrowia otrzymuje wskazania z Narodowego Funduszu Zdrowia co do podejmowania stosownych działań oraz procedury postępowania w określonych sytuacjach.
Sytuacja w kraju jest bardzo dynamiczna. Organy władzy Państwowej wydają wiele zaleceń oraz rozporządzeń. Jedno z ostatnich dotyczy zakazu organizowania imprez masowych. Oczywiście Miasto monitoruje je na bieżąco i reaguje na nie stosownie do zaleceń.
Budynki użytecznosci publicznej są zabezpieczone w środki higieny.
Od jutra będą dystrybuowane w naszym mieście ulotki informujące jak zachować się w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem, gdzie należy zadzwonić. Powzięto decyzję, że ulotki powinny trafić w pierwszej kolejności do osób z grupy najwyższego ryzyka, czyli do osób starszych.
Cały zespół zarządzania kryzysowego pozostaje w bieżącym kontakcie, wyznaczono też koordynatora przepływu informacji, do którego w trybie pilnym będą zgłaszane przez jednostki wszelkie nieprawidłowości, zapotrzebowania oraz informacje związane z koronawirusem.
Przypominamy najważniejsze numery telefonów związane z podejrzeniem zarażenia:
numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia korona wirusem 800 190 590
Kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Wołominie w sprawie zagrożenia korona wirusem 22 776 38 33
poza godzinami pracy i w dni świąteczne pod numerami telefonu: 510 146 258, 505 302 906
strony internetowe zawierające informacje o korona wirusie: www.gis.gov.pl, www.mz.gov.pl
Poniżej zdjęć zamieszczamy wskazówki Głównego Inspektowa Sanitarnego dla seniorów, ale najlepiej, gdybyśmy wszyscy w maksymalnym stopniu stosowali się do poniższych zaleceń.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.