Koncert Paderewski w muzyce i w filmie
Termin:
Od 19-11-2017
Do: 19-11-2017
Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce zaprasza w niedzielę 19 listopada na wyjątkowy koncert. Usłyszymy utwory Ignacego Jana Paderewskiego w mistrzowskim wykonaniu, opracowane na fortepian i kwintet smyczkowy. Gościem wieczoru, który poprowadzi opowieść o kompozytorze i polityku będzie Karol Radziwonowicz, w towarzyszeniu orkiestry.
Po koncercie odbędzie się projekcja filmu „Paderewski – mąż stanu i mistrz tonów” i spotkanie z reżyserem Bohdanem Rączkowskim.
Koncert w tak wspaniałej oprawie zainauguruje w Zielonce rok obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Niedziela 19 listopada 2017 godzina 19:00. Wstęp wolny.
Sala widowiskowa OKiS w Zielonce, ul. Łukasińskiego 1/3.
KAROL RADZIWONOWICZ: W 1982 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił umiejętności także w Ameryce na Indiana University School of Music w latach 1987-1988.
Jako pierwszy pianista w historii muzyki polskiej opanował wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego, wydane na czterech płytach kompaktowych w Polsce. Na CD ujrzały także światło dzienne jego interpretacje utworów Fryderyka Chopina oraz Karola Mikulego.
Artysta posiada znaczący dorobek fonograficzny. Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Nagranie to zostało wyróżnione nagrodą francuskich krytyków „Diapason”. Nagrał również utwory Paderewskiego z towarzyszeniem orkiestry. Z okazji 13. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego utrwalił na płytach kompaktowych wszystkie utwory na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej Fryderyka Chopina, wspólnie z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia. W Polsce nagranie to otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 1998, a poprzez licencję w kanadyjskiej firmie płytowej Tandem Records Classics ukazało się na rynku amerykańskim, zyskując natychmiast wielkie uznanie krytyki – „bestseller” w Kanadzie w 1999. W polskiej wytwórni Selene Records ukazały się również płyty z utworami Juliusza Zarębskiego oraz z odkrytymi utworami Karola Mikulego – ucznia Fryderyka Chopina.
Karol Radziwonowicz zajmuje się również działalnością pedagogiczną: prowadzi klasy mistrzowskie na zaproszenie uczelni w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose, Limie, Lubjanie, Krakowie i Wrocławiu. Od wielu lat jest też jurorem konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. W 2005 został zaproszony do jury eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Piastuje stanowisko prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, Australii oraz w Indiach.
Jednym z największych osiągnięć artystycznych pianisty było zaproszenie go do wykonania „Fantazji Polskiej” Paderewskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku 4 listopada 2001. Był to specjalny, galowy koncert poświęcony pamięci Paderewskiego, zorganizowany pod protektoratem obu prezydentów – Georga Busha i Aleksandra Kwaśniewskiego, a powtórzony dnia następnego w Lisner Audytorium w Waszyngtonie. Zaowocowało to zaproszeniem artysty wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia na tournée koncertowe po Japonii oraz do wykonania koncertu Fryderyka Chopina w wielkiej sali Festspielehause w Salzburgu w maju 2003.
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się