W sobotę 12 marca wyjdźcie z nami na Noc Sów – ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce będzie jednym z tych miejsc, gdzie odbędzie się wydarzenie. Rozpoczniemy na Sali widowiskowej o godzinie 18:00, potem wyruszymy na wycieczkę terenową z ornitologiem.
Marcowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia… W sobotę 12 marca przyjrzyjmy się tym tajemniczym ptakom z bliska. Odkryj tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru…
Wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznamy metody badań i ochrony sów oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Co więcej, wyjdziemy w teren, gdzie będziemy poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Uczestnikiem Nocy Sów może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Noc Sów w 2016 roku to ponad 100 wydarzeń w całej Polsce!
Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce będzie jednym z tych miejsc, gdzie odbędzie się wydarzenie. Rozpoczniemy na Sali widowiskowej o godzinie 18:00, potem wyruszymy na wycieczkę terenową z ornitologiem.
Zapisy przyjmujemy na stronie www.noc-sow.jestemnapTAK.pl, gdzie znajduje się mapa Nocy Sów w całej Polsce. Wystarczy skontaktować się z Przewodnikiem.
Organizatorem akcji w Zielonce jest Akademia Przyrody „Kumak”. Ornitologiem, który wprowadzi nas w tajemniczy świat sów jest Pan Robert Lasecki.
Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. 5. edycja możliwa jest dzięki Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK!, etap 3., realizowanej pod honorowym Patronatem Ministra Środowiska, dzięki dofinansowaniu Funduszy Norweskich, pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn. „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
Akcji przyświeca idea ochrony dzikiego ptactwa w Polsce.