Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
Zakończyliśmy konsultacje dot. rewitalizacji

Protokół z konsultacji społecznych dotyczących projektu diagnozy i analizy obszaru miasta, w tym wyznaczenia obszarów rewitalizacji na terenie Miasta Zielonka, w ramach realizacji projektu pt. „Aktualizacja programu rewitalizacji dla Miasta Zielonka” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

Podstawa prawna:

Zarządzenie nr 80/16 Burmistrza Miasta Zielonka z dnia 12 lipca 2016 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu diagnozy i analizy obszarów miasta, w tym wyznaczenia obszarów rewitalizacji na terenie Miasta Zielonka, w ramach realizacji projektu pn. „Aktualizacja programu rewitalizacji dla Miasta Zielonka”.

Cel konsultacji:

Celem konsultacji było:

1. przekazanie szczegółowych informacji mieszkańcom Zielonki o planowanych działaniach w ramach projektu;

2. zebranie informacji pomocnych w wyznaczeniu obszarów rewitalizacji na terenie Miasta Zielonka;

3. poznanie opinii mieszkańców na temat działań planowanych do realizacji oraz zebranie uwag i wniosków w celu uzyskania jak najszerszej społecznej akceptacji.

Opis przebiegu konsultacji:

Konsultacje społeczne odbyły się w dniach: od 22.07.2016 r. do 31.07.2016 r. Konsultacje społeczne objęły swoim zasięgiem wszystkich zainteresowanych przedmiotem konsultacji: mieszkańców Miasta Zielonka oraz organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z terenu Miasta Zielonka.

Konsultacje prowadzone były w formie:

1. Spotkań otwartych dedykowanych mieszkańcom Miasta Zielonka, umożliwiających wyrażenie uwag, opinii w związku z wyznaczeniem obszarów rewitalizacji. Spotkania odbyły się w:

Szkole Podstawowej nr 1 im. B. Prusa, ul. Staszica 56, w dniu 26 lipca 2016 r. o godz. 18°°;

Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika, ul. Powstańców 3, w dniu 27 lipca 2016 r. godz. 18°°;

Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Korczaka, ul. Wilsona 36, w dniu 28 lipca 2016 r. godz. 18°°.

Podsumowanie spotkań załącznik nr 1 do protokołu.

2. Badań ankietowych, z wykorzystaniem formularza w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 80/16 Burmistrza Miasta Zielonka z dnia 12 lipca 2016 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu diagnozy i analizy obszarów miasta, w tym wyznaczenia obszarów rewitalizacji na terenie Miasta Zielonka, w ramach realizacji projektu pn. „Aktualizacja programu rewitalizacji dla Miasta Zielonka”.

Badania ankietowe realizowane były w terminie od dnia 22 do 29.07.2016 r.

Wypełnione formularze ankiety można było dostarczyć:

a) drogą elektroniczną na adres mailowy: ;

b) drogą bezpośrednią, poprzez wrzucenie ankiety do urn znajdujących się:

- przy wejściu do Urzędu Miasta Zielonka, ul. Lipowa 5

- przy wejściu do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Zielonce przy ul. Mickiewicza 18

- w Szkołach Podstawowych Nr 1, Nr 2, Nr 3 – podczas spotkań konsultacyjnych;

c) drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Zielonka, ul. Lipowa, 05-220 Zielonka, z dopiskiem „Rewitalizacja”.

W pierwszym spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyło 15 osób, w drugim 18 osób, a w trzecim 17 osób.

Każde ze spotkań rozpoczynało się prezentacją wyników przeprowadzonej diagnozy, wykonanej na podstawie szczegółowych danych statystycznych dla miasta (zbieranych na poziomie lokalnym). Opracowane dane pozwoliły zobrazować na mapie miasta skalę monitorowanych zjawisk w obszarze społecznym, gospodarczym i przestrzennotechnicznym.

Drugą część spotkań, każdorazowo stanowiły warsztaty, których uczestnicy, podzieleni na grupy, odnosili się do zaprezentowanej propozycji wyznaczenia obszarów rewitalizacji na zdiagnozowanych obszarach zdegradowanych oraz zgłaszali propozycje rozszerzenia lub skorygowania zasięgu obszaru. Propozycje uczestników spotkania, najczęściej odnosiły się do niezamieszkałych terenów publicznych. Zgłaszane były również propozycje działań społecznych i inwestycyjnych, które powinny być zrealizowane w ramach rewitalizacji miasta.

Podczas badania ankietowego zebrano 47 ankiet w wersji papierowej oraz 107 ankiet w wersji elektronicznej.

Ankietę (poza jednym przypadkiem) wypełniły osoby zamieszkujące w Zielonce. Największą grupę ankietowanych stanowili mieszkańcy Zielonki Północnej - 41% wszystkich ankietowanych. Następną grupę co do ilości oddanych głosów, stanowią mieszkańcy Zielonki Południowej (34% ankietowanych) oraz Zielonki centralnej (25% ankietowanych).

Wśród wszystkich ankietowanych 63% osób stanowiły kobiety. Największy udział wśród ankietowanych miała grupa wiekowa z przedziału 25-40 lat (47% ankietowanych).

Wnioski z przeprowadzonych konsultacji społecznych:

1. Uczestnicy spotkań, po zapoznaniu się z granicami zdiagnozowanych na terenie Miasta Zielonka obszarów zdegradowanych, w większości pozytywnie wypowiedzieli się w temacie zaproponowanego obszaru rewitalizacji. Wśród wyrażonych opinii wskazano, że:

a) Należy rozpatrzyć rozszerzenie obszaru rewitalizacji o obszar leśny (zachodnia część miasta – teren pomiędzy rowem Magenta a ul. Leśną) oraz teren wzdłuż rzeki Długiej.

b) Na wyznaczonym obszarze rewitalizacji należy przede wszystkim zagospodarować przestrzeń publiczną (np. zazielenić; zadbać o to, by po zakończeniu realizowanych obecnie w mieście dużych inwestycji zewnętrznych, drogi gminne oraz pozostałe szlaki komunikacyjne były przyjazne dla pieszych i rowerzystów, w tym także oświetlone).

Ponadto, wskazywano na potrzebę zagospodarowania zielonej przestrzeni publicznej, tak, aby była przyjaznym miejscem rekreacji i integracji mieszkańców miasta. Wyszczególniono dwie grupy społeczne, które wymagają intensyfikacji realizowanych na ich rzecz działań społecznych: pierwsza grupa to seniorzy, którzy potrzebują bazy lokalowej i animacji podejmowanych działań, druga to młodzież, dla której praktycznie nie ma adekwatnej oferty spędzania czasu wolnego w mieście.

c) Głównym problemem Zielonki (w tym zdiagnozowanych obszarów zdegradowanych oraz zaproponowanego obszaru rewitalizacji) jest jej położenie w pobliżu Warszawy oraz przypisywany jej charakter tzw. „sypialni Warszawy”.

Mieszkańcy Zielonki nie są grupą jednorodną i nie mają wspólnej przeszłości identyfikującej ich z miejscem zamieszkania. Z drugiej strony miasto nie zapewnia mieszkańcom szerokiej oferty kulturalnej, ponieważ jest ona dostępna w Warszawie.

Powyższe przekłada się na niewielką aktywność społeczną zawodowo aktywnych mieszkańców miasta. Satelickie położenie Zielonki przekłada się na realizowane obecnie przedsięwzięcia inwestycyjne, ukierunkowane na poprawę jakości komunikacji z Warszawą (przebudowa i budowa dróg szybkiego ruchu i tranzytowych oraz szlaku kolejowego), które obecnie powodują szereg uciążliwości, ale docelowo ułatwią i podniosą komfort życia w mieście. Prowadzone inwestycje drogowe są również  okazją do podjęcia rozmów nt. działań przyszłych, celem wykorzystania potencjału produktów ww. inwestycji oraz miejsca (np. stworzenie sieci ścieżek rowerowych oraz budowa połączeń ścieżek – istniejących i budowanych w innych, sąsiednich miejscowościach).

d) Specyfika przestrzenna miasta to z jednej strony domy jednorodzinne (odrębne posesje z ogrodem), z drugiej zaś – trzy duże osiedla, z których jedno, jeszcze nie dawno było zamkniętym osiedlem wojskowym, w pełni zabezpieczającym społeczne potrzeby jego mieszkańców (było m.in. przedszkole, kino, zaplecze handlowo-usługowe, w związku nie było potrzeby/ woli integrowania się z pozostałymi mieszkańcami miasta). Uczestnicy spotkań wskazywali na autonomię oraz odrębną tożsamość mieszkańców osiedli (nie tylko osiedla wojskowego).

e) Nie bez znaczenia, z perspektywy rozwoju Miasta Zielonka pozostają również dwa dodatkowe czynniki:

- po pierwsze: brak możliwości rozrastania się przestrzennego miasta (prawdopodobnym jest, że nie będzie się zwiększać liczba mieszkańców w sposób znaczący);

- po drugie: rozbudowa dużych szlaków komunikacyjnych i tranzytowych (dwóch dróg i szlaku kolejowego), realizowana obecnie m.in. na terenie gminy, docelowo spowoduje przecięcie Miasta Zielonka na cztery obszary.

2. Uczestnicy spotkań przedstawili propozycje konkretnych działań, których realizacji oczekiwaliby w krótszej i dłuższej perspektywie czasu (terminy zależne od specyfiki danego działania).

Zestawienie propozycji i opinii zgłoszonych przez mieszkańców Miasta Zielonka w trakcie spotkań konsultacyjnych, stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Protokołu.

3. Opinie mieszkańców Zielonki przedstawione za pośrednictwem wypełnionych formularzy ankietowych (w wersji elektronicznej i papierowej), są następujące:

a) W Mieście Zielonka identyfikowana jest potrzeba poprawy jakości infrastruktury technicznej oraz drogowej, tj. potrzeba: modernizacji istniejących dróg oraz chodników, budowy ścieżek rowerowych oraz parkingów, poprawy komunikacji publicznej z Warszawą oraz przekierowanie ruchu tranzytowego z Zielonki Bankowej na inne połączenia drogowe.

b) W ramach działań rewitalizacyjnych Miasta Zielonka powinny być realizowane działania poprawiające ład przestrzenny terenów publicznych oraz innych części miasta, zagospodarowanie oraz podnoszące jakość i różnorodność infrastruktury rekreacyjno-sportowej na obszarze Glinianek, na terenie po „Koszarowcu”, w parku Dębinki, na skwerze Matki Teresy z Kalkuty, czy w „parku” na osiedlu „Poligon”.

c) Na terenie Zielonki brakuje w pełni zmodernizowanych przestrzeni rekreacyjnowypoczynkowych oraz sportowych. Brakuje również obiektów rekreacji, które mogłyby być wykorzystywane w trakcie sezonu zimowego.

d) Miasto powinno poprawić warunki bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zwiększenie częstotliwości patroli policyjnych.

Szczegółowe wyniki ankiet, prezentuje Załącznik nr 2 do niniejszego Protokołu

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
szczepienia.png
koronawirus copy.png
dyżur.png
deklaracja dostępności cyfrowej.png
b1.png
b2.png
b3.png
unia button maly.png
telefony alarm.png
bilet.png
nsp_250x250px.jpg
spis.png
II tunnel.png
SMOG.png
geo_m.jpg
ochrona danych.png
baner Podatki SMS Email.jpg
baner_eko_zielonka5.jpg
c1.png
baner niskoemi.png
c2.png
poradnictwo rodzinne.png
c5.png
c3.png
c4.png
ob_cyw.png
baner hałas przy s8.png
newsletter.png
rewitalizacja2.jpg
bgov_2017.png
wrotamazowsza.png
zielonka_archiw2.jpg
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: