Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
ekobaner.png
Eko Zielonka
Jak produkować mniej odpadów?

Możesz produkować mniej odpadów

 • Zanim coś kupisz, zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz
  mniej rzeczy = mniej śmieci
 • Staraj się kupować produkty luzem. Bez opakowań możesz kupować owoce i warzywa, ale też przeróżne ziarna, orzechy, słodycze, makaron, mrożonki, itp.
 • Nie wszystkie produkty dostępne są bez opakowania, dlatego staraj się kupować większe opakowania (jedna 1,5-litrowa butelka wody to mniej plastiku niż trzy butelki półlitrowe, poza tym oszczędaszj). Zwracaj też uwagę by opakowania były jak najprostsze, najlepiej wykonane z jednego rodzaju surowca (tylko papier, tylko plastik) – łatwiej je wówczas przetworzyć.
 • Lubisz zamawiać jedzenie na wynos? Noś przy sobie plastikowy pojemnik lub pudełko typu bento.
 • Robiąc zakupy, zawsze używaj torby wielokrotnego użytku. Lepiej kupić droższą, ale mocną torbę, niż co jakiś czas wydawać pieniądze na tanią, ale kiepskiej jakości. Jeśli produkty, które kupujesz, są w opakowaniach wygodnych do niesienia (mają uchwyty), to nie potrzebują już dodatkowego pakowania (zwłaszcza jeśli przekładasz je bezpośrednio z koszyka do samochodu). Jeśli nie możesz uniknąć plastikowej torby ze sklepu, użyj jej potem jako worka na śmieci w kuchni lub łazience albo oddaj do recyklingu.
 • Ogranicz zużycie papieru: zrezygnuj z tradycyjnych faktur i rachunków (zamów ich elektroniczne wersje); nie drukuj czegoś, co możesz przeczytać na ekranie komputera; czytaj gazety i czasopisma online; tradycyjne książki zastąp e-bookami lub zacznij pożyczać książki od znajomych i z biblioteki, nie gromadź broszur i ulotek, które „kiedyś” przeczytasz; zamiast ręczników papierowych używaj materiałowych ściereczek, które można wyprać. Jeśli chcesz komuś podarować prezent, opakuj go w zwykły szary papier makulaturowy albo własnoręcznie wykonaną torbę wielokrotnego użytku.
 • Zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy, sprzedaj je lub oddaj potrzebującym (biblioteki chętnie przygarną książki, a schroniska dla zwierząt stare koce i garnki).
 • Nie kupuj wyłącznie nowych produktów. Wymieniaj się ze znajomymi i przyjaciółmi, kupuj i sprzedawaj używane przedmioty np. podczas akcji „Daj rzeczom drugie życie”. Sąsiedzkie kooperatywy to przyszłość, a ponadto szansa na nowe, fajne znajomości w okolicy miejsca Twojego zamieszkania.
 • Kupuj tylko tyle żywności, ile na pewno zjesz.
 • Do prania lub sprzątania wybieraj koncentraty. Są one bardziej wydajne.
 • Zamiast kupować nowe rzeczy, przerabiaj te, które już masz. W szklanych słoikach możesz przechowywać sypkie produkty i przyprawy. Stare krzesło ze zmienioną tapicerką może odmienić Twój pokój.
 • Uprawiasz rośliny? Z odpadków organicznych produkuj własny kompost, jest dużo lepszy niż chemiczne odżywki.
 • Kupuj produkty dobrej jakości – są droższe, ale trwalsze. Staraj się też nie kupować produktów jednorazowego użytku (długopisów, maszynek do golenia, itp.).
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
II tunnel.png
SMOG.png
geo_m.jpg
ochrona danych.png
baner Podatki SMS Email.jpg
baner_eko_zielonka5.jpg
c1.png
baner niskoemi.png
c2.png
poradnictwo rodzinne.png
c5.png
c3.png
c4.png
ob_cyw.png
baner hałas przy s8.png
newsletter.png
rewitalizacja2.jpg
bgov_2017.png
wrotamazowsza.png
zielonka_archiw2.jpg
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: