Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
Historia osiedla WITU-ś

Jubileusz 60-lecia nadania praw miejskich Zielonce, który obchodziliśmy w ubiegłym roku, został upamiętniony również przez wydanie okolicznościowej publikacji książkowej, opisującej kolejny ciekawy rozdział z dziejów naszego miasta. "Historia Osiedla WITU-ś" to już 10 pozycja z cyklu Zielonkowskich Zeszytów Historycznych. Autorem książki jest Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska. Wydawcą publikacji jest Urząd Miasta Zielonka.

60 lat Miasta – to dużo i mało, jeśli myślimy w kontekstach starych miast w Polsce, set-letnie trwania, tradycje, pamięć utrwalona przez pokolenia, zbiory mądrych ksiąg z zapisaną historią, o, to jest to, co lubimy, nad czym pochylamy się wdzięcznie za szczęście, że... w tej tradycji – uczestniczymy, ale wyobrażacie sobie coś odwrotnego? Otóż, przychodzicie do miejsca, którego „miejskość” ma ledwie tyle lat, co wy w tamtym czasie, a więc – obie strony mają najważniejsze – są niepokornie młodzi, energiczni, ufni, piękni – Marzyciele! I rzeczywiście – tak było – Zielonka raczkowała w swoich nowych prawach administracyjnych, co jednak nie oznaczało, że była pustką. Każde miejsce zamieszkane przez ludzi, bez względu na czas zamieszkania, czas historyczny, nawet – cywilizacyjny – przyjmuje te formy życia, które pozwalają pozostać w takim miejscu, osiąść i trwać - autorka Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska

Publikacja zawiera dokumenty obrazujące historię powstawania osiedla, a także ciekawe wspomnienia i opowieści o rzeczywistości czasów, w których zdobycie materiałów budowlanych było wielkim wyzwaniem. Opowieść rozpoczyna się w 1983 r., a więc wtedy gdy społeczność Zielonki nie była duża. Dziś osiedle WITU-ś stanowi część naszego miasta, wyrosło w nim i zmienia się jak wszystko wokół. Stale jest ładnym kawałkiem wspólnej rzeczywistości, miejscem nie tylko mieszkania, ale i spacerów. Jest cząstką życia wielu osób.

O terminie promocji książki "Historia Osiedla WITU-ś" będziemy informować już wkrótce.

Seria Zielonkowskie Zeszyty Historyczne poświęcona jest dziejom Zielonki, wydarzeniom, które się tu rozgrywały, ale nade wszystko ludziom, których losy były w taki czy inny sposób z Zielonką związane. Autorem serii Zielonkowskie Zeszyty Historyczne jest Towarzystwo Przyjaciół Zielonki.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
szczepienia.png
koronawirus copy.png
dyżur.png
deklaracja dostępności cyfrowej.png
b1.png
b2.png
b3.png
unia button maly.png
telefony alarm.png
bilet.png
nsp_250x250px.jpg
spis.png
II tunnel.png
SMOG.png
geo_m.jpg
ochrona danych.png
baner Podatki SMS Email.jpg
baner_eko_zielonka5.jpg
c1.png
baner niskoemi.png
c2.png
poradnictwo rodzinne.png
c5.png
c3.png
c4.png
ob_cyw.png
baner hałas przy s8.png
newsletter.png
rewitalizacja2.jpg
bgov_2017.png
wrotamazowsza.png
zielonka_archiw2.jpg
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: