O Leopoldzie Janikowskim na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
W środę 30 marca 2016 r. w Ośrodku Kultury i Sportu w ramach programu Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie poświęcone podróżnikowi, Leopoldowi Janikowskiemu (1855-1942). To jedna z najwybitniejszych osobistości związanych z Zielonki.
Spotkanie było niezwykłe i niecodzienne przede wszystkim ze względu na gości, którzy przyjechali do Zielonki z Wielkiej Brytanii: Zofię Janikowską-Spańczak – prawnuczkę Leopolda z synem Leo Spańczakiem oraz uczestniczącego w spotkaniu za pośrednictwem Internetu, ze swojego mieszkania w Rzymie, Wojciecha Janikowskiego – wnuka Leopolda.
o Leopoldzie Janikowskim opowiadali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zielonki opowiedzieli o wielokierunkowych działaniach prowadzonych dla przywrócenia pamięci o naszym wyjątkowym mieszkańcu oraz zachęcali do wykorzystania postaci i dokonań wspaniałego podróżnika, naukowca i patrioty jako wspólnej inspiracji działań podejmowanych w mieście. Prezentację prowadził Krzysztof Łebkowski, sekretarz TPZ. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Grzegorz Dudzik, który opowiedział o swoich działaniach w przeszłości, które miały na celu przypomnienie postaci podróżnika i jego związków z Zielonką. Natomiast Wicestarosta Adam Łossan wspomniał o pamiątkach z wypraw afrykańskich Janikowskiego, które podróżnik podarował jego przodkom.
Leopold Janikowski (1855-1942), urodził się w Dąbrówce k. Warszawy, zmarł w Zielonce k. Warszawy, meteorolog, etnograf i podróżnik. W latach 1882–85 brał udział w polskiej wyprawie do Kamerunu i badaniach Stefana Szolca-Rogozińskiego. W latach 1887–89 odbył podróż po Afryce Równikowej. Owocem tej podróży była książka „W dżunglach Afryki. Wspomnienia z polskiej wyprawy afrykańskiej w latach 1882–90".
Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Zielonki i Miasta Zielonka, w tym roku wznowiono książkę w ramach serii Biblioteki Zielonkowskich Zeszytów Historycznych.
Eksponaty przywiezione z podróży do Afryki stały się przyczynkiem do powstania na przełomie lat 80. i 90. XIX w. Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Z powodu różnorakich trudności muzeum od roku 1892 funkcjonowało pod auspicjami Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym pracował Janikowski. Tu w 1892 roku trafiły jego zbiory roślinności z Afryki, jak też i rozliczne fotografie.
Prężnie działano wówczas w celu pozyskiwania, opracowywania i udostępniania eksponatów, wydając nawet pierwszy katalog w 1905 roku. O popularności muzeum wśród mieszkańców Warszawy świadczą dane mówiące, że w 1908 roku odwiedziło je 11600 osób. Otwarto wówczas także Pracownię Etnologiczną, prowadzącą badania naukowe i systematycznie opracowującą kolekcję.
Janikowski był także jednym z inicjatorów i założycieli Towarzystwa Fotograficznego. To on zachęcał młodych ludzi do odbywania licznych podróży, z których powinno przywozić się zawsze liczne fotografie. To także on, unowocześnił migawkę fotograficzną, w analogowych aparatach fotograficznych.
Leopold Janikowski mieszkał w Zielonce w drewnianej willi, która przetrwała do dziś.
okis.zielonka.pl
Poprzednia
Następna
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się