Informacja dot. głosowania korespondencyjnego
Państwowa Komisja Wyborcza informuje o możliwości skorzystania przez każdego wyborcę z korespondencyjnego trybu głosowania oraz sposobie realizacji tego prawa w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.
W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania (tzw. II tura wyborów) wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu:
- komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy (w przypadku głosowania w kraju) najpóźniej do dnia 30 czerwca 2020 r.
- konsulowi (w przypadku głosownia za granicą), najpóźniej do dnia 29 czerwca 2020r. W przypadku wyborcy, który w dniu ponownego głosowania będzie podlegał obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowychw kraju, może on zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 7 lipca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji wwarunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 10 lipca 2020 r. W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnielub w formie elektronicznejza pośrednictwem usługi udostępnionej naplatformie e-PUAP. Powinno ono zawierać:
- nazwisko i imię (imiona)
- imię ojca
- datę urodzenia
- numer ewidencyjny PESEL wyborcy
- wskazanie adresu, na który mabyć wysłany pakiet wyborczy
- wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail).Jeżeli zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie będzie spełniało wymogów określonych w pkt 1-5 urzędnik wyborczy za pośrednictwem obsługującego go urzędu gminy wezwie wyborcę do jego uzupełnienia w terminie jednego dnia od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie może zostać dokonane w formie telefonicznej lub elektronicznej. Wyborca, który nie podlega w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lubizolacji w warunkach domowych, zamiast wskazania adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, do zgłoszenia może dołączyć deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczegow urzędzie gminy.
W przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno ono zawierać:
- nazwisko iimię (imiona)
- imię ojca
- datę urodzenia
- numer ewidencyjnyPESELwyborcy
- adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą
- adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj.miejsce wpisania wyborcy w rejestrze wyborców (wodniesieniu do osób przebywających czasowo zagranicą)
- numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania (wpaństwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem doprzekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego)
- adres, pod który mazostać wysłany przez konsula pakiet wyborczy, albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego u konsula
- wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail).Jeżeli zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie będzie spełniało wymogów określonych w pkt 1-8 konsul wezwiewyborcę do jego uzupełnienia w terminie jednego dnia od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie może zostać dokonane w formie telefonicznej lubelektronicznej. Zgłoszeniazłożone po terminie, niespełniające wymogów lub nieuzupełnione w terminie, atakże złożone przez wyborców, którzy wystąpili z wnioskiem o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania lub otrzymali zaświadczenie o prawie do głosowania, zostaną pozostawione bez rozpoznania
Wzory zgłoszeń wraz z informacjami dotyczącymi głosowania korespondencyjnego znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej:
kbw.gov.pl/aktualnosci/informacje/informacja-o-mozliwosci-skorzystania-przez-kazdego-wyborce-z-korespondencyjnego-trybu-glosowania-ora
Poprzednia
Następna
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się